Podstawy analizy technicznej – 10 najważniejszych aspektów

Następny artykuł sekcji -

Aby rozpocząć swoją przygodę z analizą techniczną należy dobrze zapoznać się z wykresami notowań. Odtąd będą one Twoim przyjacielem. Na pierwszy ogień może pójść pierwszy lepszy wykres notowania ceny danego instrumentu finansowego. Często wraz z cenami analizuje się także wartość obrotów. Przede wszystkim, warto rozróżnić ceny otwarcia i zamknięcia poszczególnych indeksów. Kiedyś popularnym narzędziem były wykresy liniowe, jednak obecnie uważa się je za mało użyteczne. Dobry wykres powinien bowiem pokazywać zakres zmian cen w całym interwale, np. 1 dniu. Do analizy niewiele nam się przyda sam kurs otwarcia i zamknięcia. Poza otwarciem i zamknięciem zdecydowanie istotną rolę ogrywają także kursy minimalne oraz maksymalne. Aby to dokładnie zobrazować, najlepiej jest wybrać do tego celu wykres słupkowy bądź świecowy. Te drugie ostatnio zdobyły sporą rzeszę zwolenników.

Podstawy analizy technicznej

Wykresy świecowe jako pierwsi zaczęli stosować Japończycy, stąd właśnie nazwa świec japońskich. Dzięki wprowadzeniu świec można dokładnie zauważyć zakres wszystkich zmian cen w danym okresie, najczęściej na jednej sesji. Świeca składa się z korpusu i cieni. Jeżeli cena zamknięcia była na wyższym poziomie niż cena otwarcia, to świeca jest wzrostowa i oznacza, że ceny danego instrumentu w tym dniu wzrosły. Jeżeli jednak mamy do czynienia z odwrotną sytuacją, czyli cena zamknięcia znajduje się na niższym poziomie niż cena otwarcia, to świeca spadkowa. Dzięki temu, że schemat są w różnych kolorach stają się bardziej czytelne. Łatwo zauważyć, czy konkretna sesja zamknęła się na korzystnym poziomie czy też nie. Co więcej, świece japońskie można stosować także przy wyższych interwałach czasowych. Słabo sprawdzają się na przykład przy wykresie godzinowym, ale już przy dziennym wręcz doskonale.

Poza świecami japońskimi w analizie technicznej zdecydowanie przyda się rozróżnianie trendów. Przyjmuje się zazwyczaj podział na 4 rodzaje trendów.

  • trend krótkookresowy- zazwyczaj trwa kilka tygodni, często kilka takich trendów składa się na jeden dłuższy
  • trend średnioterminowy – zakłada się, że ten trend trwa od 3 tygodni do kilku miesięcy
  • trend długookresowy – przyjmuje się, że trwa dłużej niż 3 miesiące. Często jednak w praktyce może trwać nawet około roku.

Analiza techniczna powstała z myślą o przewidywaniu zachowań rynku. Jej zwolennicy twierdzą, że rynki giełdowe wyprzedzają rynki ekonomiczne. Taka teoria zapoczątkowała powstanie kilku istotnych zasad:

  • po pierwsze, zmiany podażowe i popytowe przenoszą się na giełdę i są wprost proporcjonalne do zmian w notowaniach indeksów
  • po drugie, zjawiska giełdowe są powtarzalne (wiele ekspertów uważa, że bardzo podobne do cyklu koniunkturalnego)
  • po trzecie, zmiany cen papierów wartościowych są determinantą długotrwałych trendów rynkowych

Warto także mieć na uwadze, że poza świecami japońskimi analiza techniczna wykorzystuje jeszcze wiele innych wskaźników. Otóż, są to między innymi: oscylatory, wskaźniki zmian i wskaźniki rynku akcji. Te pierwsze charakteryzują się dużą skutecznością w momencie braku bardzo konkretnej tendencji na rynku. Jeśli natomiast na rynku pojawi się wyraźny trend, oscylatory mogą być pomocne przy szukaniu poziomów wyprzedania. Co więcej, często także są sygnałem tego, że dotychczasowy trend traci napęd i zaczyna zwalniać. Jest to często nieocenione, ponieważ oscylatory są szybszym sygnałem niż sam wykres. Natomiast, wskaźnik Rate of Change, czyli wskaźnik zmian pokazuje procentową zmianę ceny z obecnej sesji do ceny sprzed tej sesji. Odpowiednia interpretacja tego wskaźnika ułatwia więc rozpoznanie danego trendu. Na podstawie wskaźnika ROC można zauważyć czy trend zostanie wzmocniony czy raczej odwrócony. Jeszcze innym istotnym wskaźnikiem jest tutaj wskaźnik rynku akcji, np. EPS. Być może ten wskaźnik nie pomoże nam odczytać wykresu, ale na pewno będzie pomocny w zrozumieniu kilku istotnych aspektów. Wskaźnik Earnings Per Share oznacza zysk na jedną akcję. Jest więc niczym innym jak ilorazem zysku netto do liczny wyemitowanych akcji. Interpretacja jest bardzo prosta. Im wyższy wskaźnik, tym wyższa jest wartość rynkowa danej spółki. Jest oczywiście jeszcze wiele istotnych wskaźników, które są bez wątpienia potrzebne przy szczegółowej analizie technicznej.

Podsumowując, analiza techniczna jest naprawdę skutecznym narzędziem. Jednak, żeby w pełni ją opanować wymaga ona wiele czasu i zaangażowania. Warto jednak zacząć już dziś!

Podstawy analizy technicznej – 10 najważniejszych aspektów
5 (100%) głosów: 1

Skomentuj jako pierwszy "Podstawy analizy technicznej – 10 najważniejszych aspektów"

Zostaw komentarz