Zwyżka kursu akcji na giełdzie – jakie są jej efekty?

Następny artykuł sekcji -

Chyba każdy z nas słysząc pojęcie „zwyżka kursu akcji” potrafi sobie wyobrazić pnący się w górę wykres kursu. Niejedna osoba zapewne także przypomina sobie odwrotną sytuację, czyli początek kryzysu z 2006 roku, kiedy to  wszystkie akcje na Wall Street drastycznie spadały, a maklerzy popadali w czarną rozpacz. Nikomu nie trzeba chyba przypominać jakie były skutki spadków na giełdzie, ponieważ gospodarka światowa odczuwa je do dziś. A jakie są skutki wzrostów?

Zwyżka kursu akcji na giełdzie to nic innego jak wzrost ceny danego instrumentu, który może być spowodowany różnymi czynnikami makroekonomicznymi, politycznymi, gospodarczymi itp. Skutki wzrostów na rynku są odczuwalne w wielu dziedzinach życia. Jednak detaliczny inwestor, skupia się przede wszystkim na indywidualnym efekcie. Dlatego przede wszystkim, istotny będzie dla niego zysk związany ze zwyżką kursu. Skutki zwyżek na giełdzie są więc łatwe do zrozumienia chociażby na przykładzie typowej spekulacji. Otóż, spekulacja to strategia inwestycyjna przewidująca osiągnięcie konkretnego dochodu poprzez przewidywanie zmian cenowych. Jeżeli więc trader skutecznie przewidzi wzrost ceny danego waloru, to oczywiście zanotuje zysk.
Jeżeli zajął długą pozycję w kontrakcie na daną walutę, to odnotuje zysk gdy cena wzrośnie. Jeśli jednak „gra na spadek” to oczywiście przy wzroście kursu straci.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy wycena rośnie mimo braku informacji fundamentalnie uzasadniających wzrost, a dobre nastroje na rynku czy w konkretnym sektorze również nie tłumaczą mocnych zwyżek notowań. W takich sytuacjach istnieje spore prawdopodobieństwo, że wzrost kursu spowodowany jest nadchodzącą emisją nowych akcji – o której szersze grono inwestorów jeszcze nie ma zielonego pojęcia. Innym powodem, który może być powiązany ze zwyżką kursu akcji danego przedsiębiorstwa jest na przykład zaplanowanie konkretnej inwestycji, która z dużym prawdopodobieństwem zwiększy kapitalizację danej spółki. Kurs akcji może także wykazywać tendencję wzrostową ze względu na zjawisko owczego pędu, które oznacza nabywanie pewnych dóbr przez konsumentów tylko dlatego, że kupują je inni. Wynika to z efektu naśladownictwa.
Krzywa popytu tej grupy konsumentów położona jest wyżej od krzywej popytu dla przeciętnych zjadaczy chleba, a jej tendencja do opadania jest znacznie słabsza. Efekt owczego pędu przedstawia sytuację, w której wybór dokonywany jest pod wpływem innych ludzi. To zjawisko łatwo odnieść do rynku giełdowego. Jeżeli konkretne akcje cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów, to inni inwestorzy widząc tendencję wzrostową także będą chcieli dokonać zakupu. Otóż, pierwszy wzrost niejednokrotnie przyczynia się do dalszych wzrostów. Inwestorzy zachęceni rosnącym kursem, kontynuują zakupy, co przyczynia się właśnie do przewartościowania. Pompuje się tak zwana bańka, z którą to mieliśmy do czynienia chociażby podczas kryzysu z 2007 roku na rynku nieruchomości czy też wcześniej w branży przedsiębiorstw internetowych (dotcom bubble).

Jednak zazwyczaj kiedy kurs akcji danego przedsiębiorstwa rośnie, to można się spodziewać, że dana firma planuje ekspansję. Na przykład jakieś nowe inwestycje czy też fuzję albo przejęcie (M&A). Dlatego warto mieć na uwadze, że zwyżka kursu akcji to oczywiście nic złego. Dopiero w momencie, gdy cena akcji nieustannie rośnie bez informacji fundamentalnie uzasadniających wzrost, to może się okazać, że kurs został nadmiernie zawyżony.

Podsumowując, zwyżki kursów akcji mogą zwiastować nowe inwestycje, emisję nowych akcji czy też planowaną fuzję. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie zawsze tak jest. Aby dokonać skutecznej analizy, należy wziąć pod uwagę rynek jako całość, a nie tylko wartość indeksu, który nas obecnie interesuje. Jeżeli na rynku akurat panuje hossa (zwłaszcza w początkowej fazie), to nie ma w tym nic zaskakującego, że wykresy pną się w górę. Jeżeli jednak giełda od samego rana mieni się czerwonym kolorem, a kurs akcji z naszego portfela niebywale rośnie, to powinno nam w głowie zaświtać czerwone światło. Aby skutecznie przewidywać dynamikę rynku należy więc wziąć pod uwagę założenia techniczne i fundamentalne oraz rozpatrywać rynek jako całość.

Zwyżka kursu akcji na giełdzie – jakie są jej efekty?
5 (100%) głosów: 1

Skomentuj jako pierwszy "Zwyżka kursu akcji na giełdzie – jakie są jej efekty?"

Zostaw komentarz