Wzrosty na giełdzie – 5 najpopularniejszych formacji

Następny artykuł sekcji -

Hossa to inaczej rynek byka, czyli długotrwały trend wzrostowy, który przejawia się po prostu wzrostem cen na giełdowym parkiecie. Skoro ceny rosną, to łatwo się domyślić, że można na tym dobrze zarobić. Trzeba tylko wiedzieć jak inwestować. Prosto rzecz ujmując, trzeba grać na wzrosty, czyli przewidywać, że ceny w przyszłości jeszcze bardziej wzrosną. Można do tego celu użyć instrumentów pochodnych, jak opcje bądź kontrakty Futures. Analiza techniczna pomaga zobrazować moment, w którym rozpoczyna się hossa giełdowa.

Wzrosty na giełdzie

Najbardziej popularną formacją związaną z rynkiem byka jest formacja objęcia hossy. Jest to formacja odwrócenia dotychczasowego trendu spadkowego, składająca się z dwóch świec. W stosunkowo silnym trendzie spadkowym tworzy się niedługa czarna świeca (w tym artykule załóżmy, że, że czarna świeca to świeca spadkowa, a biała – wzrostowa). Poniżej świecy pierwszej luką otwiera się kolejna świeca. Jeżeli luka występuje, to może ona oznaczać przyspieszenie trendu. Następnie jednak pojawia się odbicie. Zamknięcie drugiej świecy następuje wyżej od otwarcia świecy pierwszej. Pierwsza ze świec mieści się w całości w korpusie drugiej świecy. Ponadto, potwierdzeniem formacji objęcia hossy są transakcje z ceną na poziomie powyżej korpusu drugiej świecy. Formacja ta zapowiada odwrócenie dotychczasowego trendu.

Inną formacją charakterystyczną dla hossy jest formacja kontynuacji. Tak więc w kontekście hossy, będzie to oczywiście kontynuacja hossy. Jedną z formacji kontynuacji jest biała dwójka hossy. Zakłada ona utworzenie dwóch białych świec, powyżej luki cenowej w kierunku dotychczasowego trendu rynku. Następnie, zaraz po luce cenowej na wykresie pojawiają się dwie białe świece, o podobnej wielkości. Ich kursy otwarcia także są na zbliżonym poziomie.

Kolejną formacją charakterystyczną dla rynku byka jest trójka hossy. Występuje oczywiście w trendzie wzrostowym, w którym pojawia się dość duża biała świeca. Następnie, kształtuje się kilka świec o niższych korpusach. Ich ustawienie powinno sugerować delikatny opór w stosunku do dotychczasowego trendu. Większość z tych świec powinna mieć czarny kolor. Jednakże korpusy tych mniejszych świec muszą znajdować się na wysokości korpusu świecy pierwszej. Ostatnia, zwykle piąta świeca powinna pojawić się powyżej poziomu zamknięcia, z poprzedniego dnia korekty. Ponadto, jej zamknięcie wyznacza nowe maksimum.

Przeczekanie jest po prostu bardziej rozbudowaną wersją trójki hossy. W tej formacji trzy pierwsze świece kształtują się wyżej od luki cenowej. Jednak druga świeca czarna do poziomu pierwszej świecy białej (na wysokość jej korpusu). Po czym pojawia się następna świeca koloru czarnego. Jej zamknięcie występuje na jeszcze niższym poziomie, ale nadal na poziomie pierwszego, korpusu białej świecy. Ostatnia, czyli zazwyczaj 5. świeca  otwiera się na wyższym poziomie, a zamyka w nowym, dużym maksimum. Dzięki takiemu położeniu świec można wnioskować, że trend wzrostowy na dobre zagościł na rynku, co powoduje składanie nowych zleceń i zajmowanie nowych pozycji przez inwestorów.

Ostatnią najbardziej charakterystyczną formacją hossy jest uderzenie trójki hossy, które występuje w silnym trendzie wzrostowym. Formacja rozpoczyna się trzema białymi świecami trzech białych żołnierzy, a następnie pojawia się korekta silnym impulsem spadkowym. Powstaje bardzo długa świeca koloru czarnego. Jej cena zamknięcia kształtuje się na poziomie niższym niż otwarcie pierwszej świecy białej. Tego rodzaju układ zazwyczaj jest zapowiedzią dalszych wzrostów, pomimo silnych nacisków ze strony podażowej.

Podsumowując, te wszystkie formacje są bezpośrednio związane z występowaniem hossy. Nie zawsze musi być jednak tak, że wystąpienie danej formacji spowoduje dalsze wzrosty. Analiza techniczna w większości przypadków jest skuteczna, jednak pamiętajmy o tym, że czasami indeks zachowuje się zupełnie nieprzewidywalnie. W takiej sytuacji można tylko czekać na dalszy rozwój sytuacji i bacznie obserwować. Analiza techniczna ma jednak wielu przeciwników. Jeżeli jednak spojrzymy na ogromne hossy, które miały już miejsce wiele razy w historii, to po wnikliwej analizie zauważymy, że indeksy dużo wcześniej już sygnalizowały długoterminowy kierunek.

Wzrosty na giełdzie – 5 najpopularniejszych formacji
5 (100%) głosów: 2

Skomentuj jako pierwszy "Wzrosty na giełdzie – 5 najpopularniejszych formacji"

Zostaw komentarz