Trend wzrostowy – Czym jest rynek byka i jak się wobec niego zachować?

Następny artykuł sekcji -

Rynek byka to po prostu hossa, czyli długotrwały trend wzrostowy. Jest to przeciwieństwo bessy, czyli rynku niedźwiedzia. Nazwa rynku byka pochodzi od kierunku ataku tego zwierzęcia, a mianowicie ataku rogami od dołu do góry. Niejednokrotnie mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem,w którym duża hossa, była poprzedniczką dużego załamania. Na przykład, w roku 1994, kiedy to przedsiębiorstwa internetowe zostały mocno przecenione, dobra koniunktura przyczyniła się do wzrostów niemalże wszystkich indeksów. Chętnie inwestowano w spółki internetowe, z nadzieją, że prawie każda z nich osiągnie sukces na miarę Microsoftu. Niestety zaraz po szczycie z marca 1994 roku bańka internetowa (dot-com bubble) pękła. To przyczyniło się do dużych spadków notowań.

Na tym prostym przykładzie można łatwo zauważyć, że w hossie pomimo możliwości dużych zysków, trzeba także uważać na to, żeby nie przeinwestować. Podpowiadamy więc, jak zachowywać się w rynku byka i kiedy dana strategia jest skuteczna. Rynek byka to po prostu długotrwały wzrost cen akcji. Z tego wynika, że jeśli mamy przesłanki ku temu, że trend będzie rzeczywiście długo się utrzymywał, to oczywiście warto wtedy „grać na wzrosty” i inwestować. Jeżeli jednak indeksy rosną jak szalone, to nietrudno się domyślić, że może to się niefortunnie skończyć. Oczywiście jest to duże uproszczenie, a szczegóły strategii przedstawiamy poniżej.

Strategią byka nazywa się strategię obowiązującą przy opcjach. Jak wiadomo, opcje to instrumenty pochodne, których wartość zależy od ceny instrumentu podstawowego. W kontekście rynku forex instrumentem podstawowym będą oczywiście waluty. Zawieranie transakcji opcyjnych często stanowi więc zabezpieczenie, przed (w zależności od zajętej w kontrakcie pozycji) spadkiem bądź wzrostem kursu. Strategia byka przy opcji kupna charakteryzuje się tym, że zakłada nabycie opcji kupna (call bull spread) oraz jednoczesne sprzedanie opcji kupna (tego samego instrumentu podstawowego) o wyższej cenie wykonania. Oczywiście opcje te posiadają taki sam termin wygaśnięcia. Ta strategia jest oczywiście korzystna tylko w sytuacji, gdy notowania będą miały tendencję zwyżkową.

Natomiast strategia byka przy opcji sprzedaży (put bull spread) zakłada wystawienie opcji sprzedaży danego instrumentu bazowego oraz jednoczesne nabycie opcji sprzedaży tego samego instrumentu z niższą ceną wykonania. Tak samo jak przy call bull spread, terminy wygaśnięcia obu opcji są identyczne. Cena opcji sprzedaży rośnie wraz ze wzrostem ceny wykonania, wobec czego wartość opcji wystawionej jest wyższa od wartości opcji kupionej.  Podobnie jak przy opcji kupna, strategia put bull spread jest korzystna tylko podczas rynku byka.

Trend wzrostowy

Trend wzrostowy charakteryzuje się tym, że po prostu wszystkie indeksy idą w górę. Oczywiście zawsze mogą być jakieś wyjątki od reguły, jednak chodzi tutaj o trend. W kontekście trendu należy także wspomnieć o tym, że powinien być on długotrwały, aby można było mówić o rynku byka, czyli hossie. Jeżeli wzrosty utrzymują się stosunkowo długo, można otworzyć odpowiednią pozycję. Należy mieć jednak na uwadze, że nigdy do końca nie wiadomo jak długo dana sytuacja się utrzyma. Jednakże z historycznych danych zawsze można wiele odczytać. Zwykle, aby nastąpiło duże załamanie musi wystąpić duży wzrost. Jeżeli wstrzelimy się, ze swoją strategią w początek rynku byka możemy wiele na tym zyskać.

Wahania kursowe mają to do siebie, że zależą od wielu różnych czynników. Jeśli więc sytuacja gospodarcza danego kraju staje pod znakiem zapytania bądź zostały wprowadzone jakieś niekorzystne zmiany legislacyjne, to oczywiście rynek to odczuwa. Trzeba mieć to na uwadze i starać się przewidywać różne sytuacje. Jeżeli jednak mamy silne podstawy ku temu, aby sądzić, że rynek byka na dobre zagościł na giełdowym parkiecie, to warto tę wiedzę wykorzystać i zająć odpowiednią pozycję. Dzięki temu można oczywiście sporo zarobić, a także poszerzyć swoją wiedzę na temat rynku finansowego. Podczas rynku byka trzeba po prostu grać na wzrosty i czekać, aż rzeczywiście one nastąpią. Na rynku walut już przy niewielkim kapitale możemy za pomocą dźwigi dużo zyskać, zwłaszcza na wzrostach.

Trend wzrostowy – Czym jest rynek byka i jak się wobec niego zachować?
5 (100%) głosów: 1

Skomentuj jako pierwszy "Trend wzrostowy – Czym jest rynek byka i jak się wobec niego zachować?"

Zostaw komentarz