Rynek niedźwiedzia – Co oznacza? 7 przykładów jego wykorzystania

Następny artykuł sekcji -

Rynek niedźwiedzia to inaczej bessa, czyli długotrwała tendencja spadkowa na rynku kapitałowym. Podczas bessy notowania kursów akcji oraz innych instrumentów finansowych spadają. Może to być znaczny spadek, a może być to spadek ogromny. Duże spadki często występują w momencie przeinwestowania danego rynku. Kiedy na giełdowym parkiecie występują duże wzrosty, inwestorzy chętnie angażują swoj kapitał licząc na zyski. Jednak w pewnym momencie dobra passa się po prostu kończy i bańka spekulacyjna pęka. Chyba nikomu nie trzeba przypominać początku 2004 roku. Kiedy to załamanie na rynku kredytów hipotecznych przyczyniło się do wielkiego kryzysu finansowego. Straciło na tym przecież pieniądze miliony osób na całym świecie. Jak więc postępować podczas rynku niedźwiedzia?

Rynek niedźwiedzia

Prosto rzecz ujmując trzeba grać na spadki. Jeżeli notowania cen akcji stale spadają i trwa to przez dłuższy okres czasu, to mamy przesłanki ku temu, aby potwierdzać pojawienie się rynku niedźwiedzia. Jeśli „wyczujemy rynek” już na samym początku, tym lepiej dla nas. Jak więc wykorzystać rynek niedźwiedzia do własnych celów?

Po pierwsze, możemy nabyć opcję kupna instrumentu bazowego (call bear spread) i jednocześnie sprzedać opcję kupna tego samego instrumentu po niższej cenie wykonania. Obie opcje powinny posiadać jednakowy termin wygaśnięcia. Dzięki trendowi spadkowemu nasza premia jest wyższa. A jest ona tym wyższa im niższa jest oczywiście cena wykonania drugiej opcji kupna.

Po drugie, można nabyć opcję sprzedaży (put bear spread) i jednocześnie wystawić opcję sprzedaży na ten sam instrument, ale z niższą ceną wykonania. Obie opcje powinny posiadać jednakowy termin wygaśnięcia. Im wyższa cena wykonania pierwszej opcji, tym wyższa premia. Jednak zysk jest możliwy oczywiście tylko w kontekście rynku niedźwiedzia. Premia jest tym wyższa, im większa jest różnica cen tych dwóch opcji.

Po trzecie, inne kontrakty zarabiające na spadkach. Czyli na przykład kontrakty terminowe. Jeśli zakładamy krótką pozycję w kontrakcie, to kiedy cena instrumentu podstawowego futures spada, nasz zysk rośnie.

Po czwarte, podczas bessy można zarobić inwestując w tak zwane spółki defensywne. Tego rodzaju spółki charakteryzują się tym, że ich wartość w niewielkiej mierze opiera się na cykliczności gospodarki. Oczywiście nie da się wyizolować jakiejś spółki, dlatego spadki i tak w końcu ją dopadną. Jeśli jednak w porę przewidzimy sytuację, możemy na tym dobrze zarobić.

Fundusze obligacji. Są one oczywiście nisko oprocentowane, mniej więcej tyle co lokaty w bankach. Jednak rzeczywiście podczas rynku niedźwiedzia mogą stanowić doskonałą alternatywę dla nierentownych inwestycji.

Obligacje korporacyjne, których wartość zależy od wartości stopy procentowej. Im wyższe stopy, tym wyższe zyski. Podczas bessy stopy procentowe są przecież wysokie. Dlatego zyski pochodzące od obligacji także będą wysokie.

Pożyczki społecznościowe, których oprocentowanie podobnie jak w przypadku obligacji zależy od wartości stóp procentowych. Oprocentowanie jest wprost proporcjonalne do wielkości stóp procentowych. Jednak ustawa zastrzega, że oprocentowanie pożyczek społecznościowych może być maksymalnie 4 razy większe od stopy referencyjnej.

Wszystkie wymienione wyżej możliwości są alternatywą dla odnotowywania strat podczas rynku niedźwiedzia. Jeżeli w porę zorientujemy się, że rynek wszedł w fazę bessy, to oczywiście także możemy na spadkach zarobić. Być może nie będą to aż tak spektakularne zyski, ale uchronią nas one przynajmniej przed stratami związanymi z inflacją. Najlepiej jest w czasie rynku niedźwiedzia inwestować w instrumenty pochodne, które w zależności od zajętej pozycji mogą być zyskowne także w fazie bessy. Warto mieć to na uwadze dokonując analizy rynku. Wiadomo, że największe zyski można odnotować w fazie hossy. Jednak jeżeli dobrze przewidzimy co się wydarzy, a sytuacja na rynku nie ulegnie gwałtownej zmianie, to także w bessie można sporo zarobić. Instrumenty pochodne są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem podczas bessy, w kontekście rynku Forex. Można zakładać tak zwane „pozycje na spadki” i dobrze na tym wychodzić.

Rynek niedźwiedzia – Co oznacza? 7 przykładów jego wykorzystania
5 (100%) głosów: 1

Skomentuj jako pierwszy "Rynek niedźwiedzia – Co oznacza? 7 przykładów jego wykorzystania"

Zostaw komentarz