Psychologia inwestowania – 7 cech jakie musi mieć dobry inwestor

Następny artykuł sekcji -

Dobry inwestor musi się charakteryzować co najmniej kilkoma pewnymi cechami. Postaramy się przybliżyć je w tym artykule. Oczywiście warto mieć świadomość tego, że każdy z nas jest inny i brak jednej czy dwóch wymienionych cech u kogoś przecież nie musi dyskwalifikować tej osoby z grona dobrych inwestorów. Jednakże przynajmniej kilka z nich warto posiadać, już zanim zacznie się swoją przygodę z inwestowaniem.

  1. Umiejętność szybkiego uczenia się – im szybciej przyswajasz wiedzę, tym lepiej. Jeśli już dużo umiesz, to oczywiście możesz zacząć inwestować. Jeżeli jednak masz wiele wątpliwości dotyczących swoich braków, to lepiej wciąż trzymaj się teorii, a praktykę zaczniesz za jakiś czas. Każdemu może się zdarzyć tak zwane szczęście świeżaka, jednak nie można ciągle na nim bazować. Trzeba się rozwijać. To właśnie wiedza jest często, choć nie zawsze determinantem osiąganych zysków.
  2. Umiejętność działania pod presją czasu – jeżeli potrafisz szybko podejmować decyzje dotyczące stosunkowo dużych kwot pieniężnych, to dobrze dla Ciebie. Jest to na pewno istotny aspekt przy inwestowaniu na rynkach mocno zmiennych, na których występują duże wahania notowań. W takiej sytuacji trzeba działać błyskawicznie. Dobrze byłoby także, aby decyzje te były trafne.
  3. Cierpliwość – wbrew pozorom nie zawsze szybko się zyskuje. Oczywiście wszystko zależy od przyjętej strategii oraz rynku na jakim gramy, ale często to cierpliwość jest właśnie najlepszym doradcą. Jeśli cierpliwie zniesiemy wszystkie porażki, to przecież w końcu zdobędziemy praktykę i dowiemy się jak odnotowywać zyski.
  4. Awersja do ryzyka – dobrze jest gdy nasz poziom awersji do ryzyka nie jest zbyt wysoki. Jeśli bowiem nie lubimy ryzyka, a możliwość utraty jakiejkolwiek sumy pieniężnej mrozi nam krew w żyłach, to raczej giełda nie jest miejscem dla nas. Jeżeli jednak jest zupełnie odwrotnie, lubimy ryzyko, a utrata pieniędzy zmotywuje nas do jeszcze efektywniejszego działania, to doskonale odnajdziemy się na giełdowym parkiecie.
  5. Pewność siebie – jest to cecha, którą zdecydowanie musi posiadać dobry inwestor. Otóż, brak pewności siebie powoduje często podejmowanie nieprawidłowych decyzji. I to nie tylko inwestycyjnych, ale także życiowych. Dlatego, ważne jest abyśmy podejmowali decyzje szybko i trafnie, a do tego jest nam właśnie potrzebna pewność siebie.
  6. Umiejętność przewidywania zdarzeń – ta cecha nie jest konieczna, ponieważ nie do końca da się ją zdefiniować. Niektórzy bowiem uważają, że to ich własna intuicja zawsze najlepiej im doradzi. Podczas gdy inni stawiają na suche fakty i dogłębną analizę. Nigdy przecież nie da się do końca wszystkiego przewidzieć. Wiele osób jednak twierdzi, że szczęście na giełdowym parkiecie im zdecydowanie nie przeszkadza w osiąganiu zysków.
  7. Strategiczne myślenie – umiejętność strategicznego myślenia i dostosowywania taktyki do wahań rynkowych jest niebywale potrzebna w dokonywaniu trafnych decyzji inwestycyjnych. Najważniejsze to posiadać plan działania, ściśle go realizować i dążyć do osiągania wyznaczonych na początku drogi celów. Oczywiście wszystko należy modyfikować zgodnie ze zmianami odbywającymi się na rynku. Umiejętność taktycznego myślenia jest więc nieodzowna w przypadku tworzenia planu i strategii działania.

Psychologia inwestowania to zagadnienie warte uwagi. Okazuje się, że stosunek do pieniądza wzbudza w ludziach bardzo skrajne uczucia. Decyzje inwestycyjne powinno się przecież podejmować w oparciu o solidnie przeprowadzone analizy. Okazuje się jednak, że tak zwany czynnik psychologiczny także ma tutaj niebywałe znaczenie. Otóż, wiele badań rozprawia nad związkiem skłonności do ryzyka oraz innych aspektów psychologicznych z podejmowaniem trafnych decyzji. Zachowania inwestorów w określonych sytuacjach są bowiem wypadkową wielu czynników. Na pewno jednym z nich są uwarunkowania psychologiczne. Istnieje także gros różnych książek oraz artykułów poświęconych temu właśnie zagadnieniu. Aby jeszcze lepiej zrozumieć swoje decyzje oraz przewidzieć decyzje innych uczestników rynku warto się z nimi zapoznać. Psychologia inwestowania skupia się głównie na mechanizmach behawioralnych powstających przy podejmowaniu decyzji dotyczących pieniędzy.

Psychologia inwestowania – 7 cech jakie musi mieć dobry inwestor
5 (100%) głosów: 2

Skomentuj jako pierwszy "Psychologia inwestowania – 7 cech jakie musi mieć dobry inwestor"

Zostaw komentarz