Price Action – Formacje najbardziej opłacalne

Następny artykuł sekcji -

Co to jest price action? Otóż, jest to jedna z koncepcji handlowych popularnych wśród Traderów. Charakteryzuje się ona, wykorzystaniem tak zwanych poziomów wsparć i oporów. Dzięki temu, można postępować zgodnie z odpowiednią strategią. Price Action to przecież nic innego jak ruch cen w czasie. A któż nie chciałby wiedzieć w jakim dokładnie kierunku poszybuje cena indeksów?

Strategie Price Action zakładają następujące pojęcia:

– Inside Bar, czyli wewnętrzny słupek. Jego szczyt znajduje się poniżej szczytu poprzedniego słupka. Minimum Inside Bar z kolei, znajduje się powyżej najniższej wartości z poprzedniego słupka. Niektórzy traderzy bardzo dokładnie trzymają się tej definicji. W momencie kiedy choćby jedne z ekstremów sąsiednich słupków były na równej wysokości, to już nie uważają tego słupka za Inside Bar. Podczas gdy dla innych nie robi to najmniejszej różnicy. Wystąpienie Inside Bar zazwyczaj sygnalizuje brak zdecydowania na rynku. 

– Outside Bar, czyli słupek zewnętrzny. Charakteryzuje się on dużym zakresem, a jego maksimum znajduje się powyżej szczytu słupka poprzedniego albo następnego. Jego minimum natomiast znajduje się niżej od najmniejszej wartości na słupku poprzednim bądź kolejnym. Z tego względu zawiera w sobie ten sąsiedni słupek.

– Up Bar, czyli słupek wzrostowy. Posiada on wyższy szczyt niż słupek znajdujący się przed nim. Jeśli słupek zamyka się powyżej swojego otwarcia to zwyczajnie uznaje się go za wzrostowy.

– Down Bar, czyli słupek spadkowy. Posiada on swój szczyt poniżej poziomu poprzedniego słupka. Gdy poziomy zamknięcia słupków znajdują się poniżej ich poziomów otwarcia, to słupki uznaje się za spadkowe.

Kiedy wejść na rynek?

Aby wejść na rynek trzeba zaczekać na odpowiedni sygnał, przekroczenie właśnie pewnego poziomu price action. W strategii price action należy skupić się na tak zwanym łapaniu szczytów i dołków. Odpowiednia analiza szczytów i dołków daje naprawdę duże pole do popisu. Oczywiście powinna być ona połączona z innymi metodami, wtedy przynosi skuteczniejsze efekty. Jest co najmniej kilkanaście sygnałów do podejmowania tak zwanego price action. Skupiliśmy się na najistotniejszych. Najbardziej opłacalną formacją price action jest jednak Outside Bar bądź Pin Bar. Outside Bar jest bowiem łatwo zauważalny oraz skuteczny. Otóż, po jego wystąpieniu (nie ma znaczenie czy podczas hossy czy bessy) inwestorzy od razu zajmują odpowiednie pozycje. Nie potrzebują już innego potwierdzenia danego trendu.

Po wyznaczeniu poziomów wsparć i oporów należy odpowiednio zareagować. I właśnie do tego są potrzebne wymienione wyżej słupki, m.in. Inside Bar. Jeżeli już wiemy w jakim momencie pojawi się price action musimy działać. Im wyższy okres czasu, na którym wystąpi dany sygnał, tym większa jego waga. Poza Inside Bar, sygnałami Price Action jest jeszcze Fakey oraz Pin Bar. Pin Bar pochodzi od nosa Pinokia, ponieważ są to świece z „długim knotem”. Pin Bary pojawiają się często na bardzo ważnych poziomach wsparcia lub oporu. Ponadto, często są też użyteczne w transakcjach przeciwko danemu trendowi. Natomiast Fakey to fałszywe wybicie, czyli formacja wskazująca na odrzucenie istotnego poziomu cenowego. Pin Bary często są jednoznacznym sygnałem do zajmowania konkretnych pozycji przez inwestorów. Często nie potrzebują oni innego potwierdzenia. Dlatego uważa się, że obok Outside Bar to właśnie Pin Bar jest jednym ze skuteczniejszych narzędzi Price Action.

Dzięki prawidłowemu rozpoznaniu tych formacji oraz poziomów wsparć i oporów można dokonać skutecznego Price Action. Jest to bardzo pomocne narzędzie, oczywiście wraz z innymi metodami analizy technicznej. W połączeniu z innymi metodami Price Action tworzy bardzo silne narzędzie, które jednak aktualnie nie jest zbyt szeroko wykorzystywane. A to wielka szkoda, ponieważ zwłaszcza niektóre formacje posiadają duży potencjał.

Price Action – Formacje najbardziej opłacalne
5 (100%) głosów: 1

Skomentuj jako pierwszy "Price Action – Formacje najbardziej opłacalne"

Zostaw komentarz