Pożyczka dla studenta

Następny artykuł sekcji -

Pożyczka studencka to nic innego jak pożyczka skierowana do studenta. Jeżeli więc potencjalny klient posiada ważną legitymację studencką to jest to oferta właśnie dla niego. Oczywiście tego rodzaju pożyczka posiada atrakcyjne warunki finansowania. Jest to tak zwana pożyczka z dopłatą. Spłata odsetek jest bowiem dotowana przez państwo, toteż koszty pożyczki studenckiej są naprawdę niskie, nieporównywalne do kredytów udzielanych przez firmy pozabankowe. Kredyt studencki może być przeznaczony na przykład na wydatki związane ze studiami (koszty utrzymania, wynajmu akademika czy stancji itp.). Cele mogą być oczywiście bardzo różne. Obecnie oprocentowanie pożyczki studenckiej to jedynie 0,875% (połowa stopy redyskontowej Narodowego Banku Polskiego, która wynosi 1,75%). To oznacza, że będąc studentem można prawie za darmo otrzymać kapitał do dowolnego wykorzystania.

Sprawdź ofertę pożyczek

Warunki otrzymania pożyczki studenckiej

O kredyty z dopłatami do oprocentowania mogą ubiegać się: studenci uczelni publicznych oraz niepublicznych, studiujący w systemie dziennym, wieczorowym albo zaocznym, a także studenci studiów doktoranckich. Jednak okazuje się, że wolni słuchacze kilku uczelni również mogą ubiegać się o pożyczkę studencką. Te uczelnie to Akademia Obrony Narodowej, Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego, Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte oraz Szkoła Główna Służby Pożarniczej. W przypadku tych uczelni nawet osoby cywilne, będące wolnymi słuchaczami mogą skorzystać z oferty pożyczek studenckich. Ponadto, aby otrzymać pożyczkę studencką należy oczywiście wypełnić odpowiedni wniosek w banku lub instytucji pozabankowej. Oczywiście trzeba także przedłożyć dokumenty potwierdzające naszą tożsamość oraz zaświadczenie o odbywaniu studiów. Często też bywa tak, że aby uzyskać kredyt studencki trzeba mieć poręczyciela (tak zwanego żyranta), który w razie konieczności spłaci zaciągnięte zobowiązanie. Najczęściej poręczycielami kredytów studenckich są rodzice czy zaufani znajomi. Okazuje się jednak, że w przypadku braku możliwości poręczenia student może ubiegać się o poręczenie z Banku Gospodarstwa Krajowego czy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dzięki temu, praktycznie każdy student ma prawo zaciągnąć nisko oprocentowaną pożyczkę na bieżące wydatki. Jest to zdecydowanie atrakcyjne rozwiązanie dla osób, których zwyczajnie nie stać na studenckie życie. W takiej sytuacji pożyczka może być ostatnią deską ratunku, pozwalającą na swobodne dokończenie edukacji.

Pożyczka studencka pozostaje jednak wciąż formą kredytu, co oznacza, że kiedyś trzeba będzie ją zwyczajnie oddać. Jednak na spłatę ma się naprawdę sporo czasu. Rozpoczyna się ona po 2 latach od ukończenia studiów. Tak więc każdy dłużnik ma czas na znalezienie pracy i tak zwane “odkucie się”. Natomiast w przypadku przerywania studiów spłata kredytu następuje począwszy od następnego miesiąca po terminie, w którym powraca się na studia. Z kolei liczba rat spłaty kredytu wynosi dwukrotność liczby wypłaconych rat (pożyczka wypłacana jest w miesięcznych ratach, stanowiących dofinansowanie do codziennych wydatków). Jeśli więc otrzymywałeś kredyt przykładowo przez cztery lata, spłacać go będziesz w ratach przez osiem kolejnych lat. Istnieje oczywiście możliwość wcześniejszej spłaty całego zobowiązania. Wtedy zwyczajnie mamy szybciej problem z głowy. Jednak ze statystyk wynika, że niewiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Jak wiadomo, łatwiej spłacać na przykład 1000 złotych miesięcznie niż 10 000 złotych na raz. Chyba że akurat mamy wolną gotówkę. W takiej sytuacji można zwrócić całe zobowiązanie i mieć wszystkie raty z głowy. Nie trzeba już więcej o nich pamiętać każdego miesiąca lub szukać gotówki wśród rodziny czy znajomych.

Podsumowując, pożyczka studencka jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem dla osób posiadających ważną legitymację studencką oraz chcących szybko zasilić konto. Tego rodzaju pożyczka jest oczywiście bardzo nisko oprocentowana. Kwota odsetkowa jest nieporównywalnie niższa niż w przypadku zwykłych pożyczek udzielanych w sektorze bankowym. Jest to więc opłacalna inwestycja. Nawet jeśli pieniądze te miałyby zostać przeznaczone na bieżącą konsumpcję, to przecież wykształcenie wyższe jest w dzisiejszych czasach niesamowicie ważne. Dla wielu osób edukacja to najważniejsza w życiu inwestycja. Wiedzy nikt nam przecież nie odbierze.

Pożyczka dla studenta
5 (100%) głosów: 1

Skomentuj jako pierwszy "Pożyczka dla studenta"

Zostaw komentarz