Poziomy wsparcia i oporu – ultraistotne aspekty analizy technicznej

Następny artykuł sekcji -

Analiza techniczna posiada zarówno rzesze swoich zwolenników jak i przeciwników. Nie brakuje jednak opinii, że posiada ona szczególne zastosowanie w przypadku długofalowych trendów oraz tak zwanych odbić. Jednym z podstawowych założeń analizy technicznej jest stwierdzenie, że „historia się powtarza”. Z tego względu na bazie danych historycznych, można stworzyć konkretne poziomy wsparcia i oporu pomagające zarówno laikom, jak i doświadczonym inwestorom w realizacji skutecznej strategii. Gdy cena dotknie konkretnego poziomu, stanowi to sygnał do odbicia lub kontynuacji ruchu po wybiciu.

Rysując poziomy wsparcia i oporu powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych zasad. Przede wszystkim, poziomy wsparcia charakteryzują się tym, że hamują spadek ceny. W praktyce wygląda to tak, że „wsparcie” zatrzymuje cenę przed dalszym spadkiem lub przed przekroczeniem określonego poziomu. Natomiast „opór” działa odwrotnie, czyli zatrzymuje cenę przed wzrostem, tworząc pewnego rodzaju sufit.

Poziom wsparcia znajduje się niżej niż obecna cena danego instrumentu finansowego. Kiedy kurs dojdzie do tego poziomu, powinien znaleźć wsparcie. Polega ono na odbiciu od tego poziomu (a nie przełamaniu). Po osiągnięciu poziomu wsparcia popyt wzrasta, przezwyciężając presję ze strony podaży. Taka sytuacja przyczynia się do zahamowania spadku wartości ceny i odbiciu. Z kolei, „opór” charakteryzuje się wyższą wartością niż cena danego instrumentu. Tutaj także istnieje wyższe prawdopodobieństwo sytuacji w której cena odbije się od poziomu oporu niż tego, że go przełamie.

Jeśli wsparcie lub opór zostaną przebite, zwykle cena podąża do nowego poziomu wsparcia czy oporu. Ponadto przełamany poziom wsparcia staje się nowym poziomem oporu, a przełamany poziom oporu staje się nowym poziomem wsparcia.

Aby poprawnie zidentyfikować poziomy wsparcia i oporu należy posłużyć się kilkoma podstawowymi narzędziami analizy technicznej. Przyda się tutaj niewątpliwie znajomość formacji świecowych, linii trendu, średnich kroczących, zniesień Fibonacciego, a także poprzednich szczytów i dołków.  

Wsparcie i opór często występują na poziomach przeszłych, odpowiednio minimów i maksimów. Im dłuższy okres, w którym dany poziom cen stanowi wsparcie albo opór, tym większe jego znaczenie dla przyszłej wartości. Historyczne maksimum jest zdecydowanie bardziej istotne niż na przykład maksimum godzinne. Tak samo jest w przypadku linii trendu, która została wyznaczona na podstawie kursów z co najmniej kilku ostatnich dni. Jest ona bardziej istotna niż ta wyznaczona na podstawie kwotowań z ostatnich godzin. Ta istotność oznacza, że istnieje wyższe prawdopodobieństwo, że indeks zachowa się właśnie tak, jak przewiduje historyczna linia trendu.

Z kolei przy odwróceniu danego trendu, siła poziomu wsparcia czy oporu zależy od jego istotności w okresie poprzedzającego trendu. Ważny poziom wsparcia z okresu wzrostów może stać się w przyszłości znów ważnym oporem, gdyby kurs trwale spadł poniżej jego poziomu.

Prawidłowe wyznaczenie poziomów wsparcia i oporu jest niezwykle istotnym elementem skutecznej analizy. Jeżeli inwestor czy analityk potrafi je skutecznie wyznaczyć na podstawie danych historycznych, to oczywiście może odpowiednio dostosować swoją strategię inwestycyjną i w konsekwencji odnotować zysk. Jeżeli po osiągnięciu danego poziomu cenowego nastąpi wsparcie, a inwestor ma tego świadomość to jest krok przed innymi graczami i może wcześniej zająć odpowiednią pozycję. Tak samo jest w przypadku odbicia. Toteż dzięki wyznaczeniu takiego poziomu można zabezpieczyć się przed zmianą dotychczasowego trendu.

Podsumowując, wsparcie i opór to istotne elementy analizy każdego inwestora. Dzięki ich odpowiedniemu wyznaczeniu można przewidzieć z większym prawdopodobieństwem dynamikę rynku. Wybór danego poziomu ceny jako wsparcia lub oporu naprawdę nie jest aż tak trudny. Zawsze należy zastanowić się nad tym czy poziom, który chcesz umieścić na wykresie, ma sens i dlaczego warto się nim dogłębniej zainteresować. Jeśli potrafisz znaleźć sensowne uzasadnienie, to znaczy, że poziom który wybrałeś/aś jest odpowiedni. Podczas rysowania poziomów wsparcia i oporu w zasadzie wystarczy posługiwać się logiką, co zdecydowanie ułatwia i przyspiesza sprawę. Uważaj także, aby nie zostać jednym z tych traderów, którzy rysują na wykresach mnóstwo poziomów i potem nie potrafią trzeźwo ocenić co się dzieje.

Poziomy wsparcia i oporu – ultraistotne aspekty analizy technicznej
5 (100%) głosów: 1

Skomentuj jako pierwszy "Poziomy wsparcia i oporu – ultraistotne aspekty analizy technicznej"

Zostaw komentarz