Poziomy Fibonacciego, jak je wyznaczać?

Następny artykuł sekcji -

Temat sporny, ponieważ wyznaczanie poziomów Fibonacciego jest negowane przez naprawdę sporą ilość traderów (twierdzą oni, że rynek nie jest harmoniczny i to traderzy chcą, by taki był, więc właśnie dlatego wierzą w sygnały harmoniczne, takie jak na przykład poziomy Fibonacciego). Niekiedy są one umocnieniem zwykłego podwójnego dna bądź szczytu – wtedy większa ilość traderów jest skłonna poprzeć swoją analizę dodatkowym sygnałem w postaci zniesień Fibo. Przejdźmy do konkretów i sposobów wyznaczania bez zbędnego wstępu o słuszności zniesień.

Poziomy Fibonacciego

Rys. 1. – Mierzenie fali wzrostowejPoziomy Fibonacciegoźródło: opracowanie własne

Rys. 2. – Mierzenie poprzedniej fali wzrostowejPoziomy Fibonacciegoźródło: opracowanie własne

Jak widzimy na powyższych wykresach, Fibonacci może służyć do wytypowania momentu zakończenia korekty. W powyższym przykładzie na zniesieniu Fibo widzimy również sygnał, który pokazuje, że rynek zatrzymał się na wsparciu i tym samym zakończył swoją korektę zwracając się ku swojemu trendowi wzrostowemu (Rys. 1.). Dodatkowym sygnałem dającym impuls do zawarcia pozycji długiej (kupna) jest fakt, iż poprzednia korekta zakończyła się na tym samym poziomie zniesienia Fibonacciego co obecnie omawiana – 50% (Rys.2.).

Powyżej omówiliśmy pokrótce przykład, który faktycznie wystąpił na najpopularniejszej parze walutowej EUR/CAD. Przejdźmy teraz do części omawiającej jak krok po kroku wyznaczyć poziomy Fibonacciego.

  1. Na samym początku powinniśmy ustalić trend w danym interwale czasowym (preferuję h4 bądź d1). Jeśli już ustalimy (przyjmijmy dla omawianego przykładu trend wzrostowy), możemy zabrać się za wyznaczanie zniesień (Rys. 1. i Rys. 2.)
  2. Początek mierzenia zaczynamy na dolnym ekstremum fali wzrostowej (przerywana, czerwona linia na powyższych rysunkach), a kończymy na górnym wierzchołku. Jeśli przyjąć założenie, że rynek jest harmoniczny i w naszym przykładzie będzie poruszał się niejako zgodnie z teorią fal Elliota (wzrost – korekta, wzrost – korekta [przynajmniej w początkowej jej fazie]), to nasz wykres powinien stworzyć korektę i zakończyć ją przy jednym z najczęściej występujących zniesień (wg teorii wyznaczania poziomów Fibo): 38,2%, 50%, 61,8%, 78,6% bądź na zniesieniu głębokim – 88,6%. Jest to główne założenie, które możemy potwierdzić wykonując zalecenia punktu kolejnego.
  3. Potwierdzenia teorii założonej w poprzednim punkcie możemy dokonać mierząc poprzednią falę wzrostową (jeśli takowa wystąpiła) sprawdzając, czy korekta zakończyła się na jednym z wymienionych wyżej zniesień.
  4. Kolejnym potwierdzeniem może być zakończenie korekty nie tylko na zniesieniu Fibo równym ze zniesieniem poprzedniej fali, ale również zakończeniem jej w miejscu wsparcia (tak jak na wykresie omawianym na samym początku artykułu).
  5. Sygnałem wejścia w tak omawianym przykładzie może być pinbar wzrostowy (jeśli szukamy kolejnego potwierdzenia, które teoretycznie powinno nastąpić; w końcu rynek ma zakończyć korektę).

Osobiście traktuję poziomy Fibonacciego jako potwierdzenie swoich wcześniejszych założeń, nie odwrotnie. Jeśli zniesienia pomogą utwierdzić moją decyzję o otwarciu pozycji, bardzo chętnie z nich korzystam. Nie skupiam się jednak tylko i wyłącznie na nich, ponieważ w bardzo wielu przypadkach u mnie się po prostu nie sprawdziły. Przy okazji dodam, że w obecnym artykule również starałem się skupić na kilku sygnałach potwierdzających, które sugerowałbym łączyć, nie skupiając się tylko na samym wyznaczeniu jednej siatki Fibo i zawarcia pozycji po dojściu do często występującego zniesienia (+ zauważenia ewentualnego pinbara i otwarcia kolejnych pozycji po dojściu kursu do wyższych/niższych poziomów).

Poziomy Fibonacciego, jak je wyznaczać?
5 (100%) głosów: 2

Skomentuj jako pierwszy "Poziomy Fibonacciego, jak je wyznaczać?"

Zostaw komentarz