Gra na giełdzie – Wady i zalety

Następny artykuł sekcji -

Jako główną zaletę gry na giełdzie można niewątpliwie wskazać możliwość zysku, czasami nawet niewielkim kosztem. Oczywiście w przypadku niewielkiego kosztu mam raczej na myśli łut szczęścia aniżeli brak jakiejkolwiek wiedzy. Oczywiście jest możliwa sytuacja w której inwestor pomimo braku doświadczenia czy edukacji giełdowej odnotuje zysk. I tutaj właśnie pojawia się następna cecha rynku giełdowego, którą wiele osób traktuje jako zaletę, czyli nieprzewidywalność. Dreszczyk emocji oraz brak stu-procentowej pewności zysku (a czasami nawet np. 30-procentowej) powoduje, że wielu inwestorów właśnie dlatego gra na giełdzie.

Gra na giełdzie

Inną istotną zaletą gry giełdowej jest to, że wymaga ona nieustannej potrzeby uczenia się. Nawet bardzo doświadczeni inwestorzy, aby być na bieżąco z nowościami technologicznymi oraz zmieniającym się rynkiem muszą wciąż się uczyć. Chyba nie trzeba natomiast tłumaczyć zbawiennego wpływu uczenia się na nasz mózg oraz cały organizm (no może oprócz kręgosłupa…)

Kolejną ważną cechą rynku giełdowego jest konieczność bycia na bieżąco z aktualnie panującymi trendami. Inwestorzy giełdowi jak nikt inny wiedzą kiedy rozpoczyna się recesja czy ożywienie. Dlatego ich decyzje na przykład dotyczące nieruchomości mogą być dużo szybsze niż osoby, która do czynienia z rynkiem giełdowym na co dzień kompletnie nie ma.

Następną istotną cechą obecną przy papierach udziałowych jest wypłata dywidend. Dywidendy są bowiem dodatkowym źródłem dochodów oprócz możliwych wzrostów cen akcji. Prawo do dywidendy jest specjalnym prawem do udziału w zyskach spółki. Obok prawa poboru oraz ewentualnego udziału w masie likwidacyjnej są to najważniejsze prawa, jakimi charakteryzują się akcje, czyli papiery udziałowe rynku kapitałowego. Ponadto, oprócz prawa własności akcjonariusz dzięki zakupowi akcji zwykłych nabywa także prawo do głosu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy oraz prawo do kontroli zarządzania spółką.

Z drugiej jednak strony, na rynku giełdowym zawsze ktoś przecież musi stracić, aby ktoś inny mógł zyskać. Jest to tak zwana Non-Zero-Sum Game, czyli gra o sumie stałej. Z tego wynika, że do wad gry na giełdzie można z pewnością zaliczyć możliwość straty. Oczywiście ryzyko, jakie ponosimy w danej grze jest zależne od wielu czynników, jednak to właśnie ono jest jedną z determinant wielkości zysku. Otóż, przyjęło się uważać, że im większe ryzyko, tym większa możliwość zysku. Z tego względu osoby o większej skłonności do ryzyka mają większe szanse na odnotowanie dużych zysków, które jednak są oczywiście obarczone sporym ryzykiem. Tak więc, także duża strata zapewne nie jest im obca.

Inną wadą gry na giełdowym parkiecie może być fakt, że jest ona bardzo czasochłonna. Oczywiście wszystko zależy od tego, na jaki interwał czasowy zakładamy daną inwestycję. Czy np. wolimy inwestować krótkoterminowo czy wręcz odwrotnie. Jednak nawet jeżeli stosujemy day trading, czyli kupujemy i sprzedajemy jeszcze tego samego dnia, to i tak musimy poświęcić temu co najmniej kilka godzin. Bacznie obserwować i błyskawicznie reagować na zmiany.

Oprócz poświęconego czasu istotną negatywną cechą gry na giełdzie jest stres. Wiadomo, że nikt nie chce stracić swoich aktywów, a gra się po to, żeby zyskać, więc raczej dla każdego będzie się to wiązało ze stresem. Wiadomo, że niektórzy są bardziej podatni na stres, a inni mniej. Jednakże chyba nie ma osoby, która potrafiłaby grać na giełdzie bez żadnych emocji.

Kolejną wadą gry na giełdzie może być możliwość uzależnienia się. Inwestowanie wiąże się z naprawdę dużymi emocjami oraz czasami także dużymi pieniędzmi. Te dwie rzeczy jednoznacznie kojarzą się z nałogiem. Jeśli więc zauważymy jakieś niepokojące sygnały, np. takie że giełda staje się całym naszym życiem, to lepiej jest oczywiście gry w takim wypadku zaprzestać.

Podsumowując, wiele zależy od indywidualnych zachowań i predyspozycji danej osoby. Jeśli lubimy ryzyko i nie mamy skłonności do uzależnień, to możemy próbować swoich sił na giełdzie. Warto jednak pamiętać o tym, aby zacząć swoją przygodę od inwestowania niewielkich sum pieniężnych. Często bowiem brak doświadczenia oznacza brak zysków.

Gra na giełdzie – Wady i zalety
5 (100%) głosów: 5

Skomentuj jako pierwszy "Gra na giełdzie – Wady i zalety"

Zostaw komentarz