Następny artykuł sekcji - Inwestowanie na rynku Forex – strategie inwestowania na giełdzie
W dzisiejszym artykule chciałbym przybliżyć nieco zagadnienie obejmujące formacje świecowe odwrócenia trendu. Osobiście na samym początku chciałbym dodać, że nie rekomenduję polegania tylko i wyłącznie na formacjach świecowych zaprezentowanych w tym artykule, ale zalecam łączenie ich z bardziej złożonymi formacjami z analizy technicznej, jako „dodatek potwierdzający” (sygnał dodatkowy – kupna bądź sprzedaży). Zalecam to z prostej przyczyny – odwrócenie trendu jest trudniejsze do przewidzenia niż podążanie za trendem i moim zdaniem 1 sygnał to za mało, aby zainwestować w taką pozycję. W obecnym artykule starałem się zaprezentować 4 moim zdaniem najsilniejsze formacje odwrócenia.
Formacje świecowe odwrócenia trendu
Pierwszą formacją świecową, jaką chciałbym zaprezentować jest Młot. W skrócie (bo i szerzej nie ma sensu moim zdaniem o nim się rozpisywać, to bardzo prosta formacja) jest to formacja ukazująca się w trendzie spadkowym, poniżej poprzednich świec, z długim knotem u jego dołu i krótką świecą u góry. Ukazuje on dużą, narastającą siłę kupujących (byków), znacznie przewyższającą siłę sprzedających (niedźwiedzi). Niektórzy twierdzą, że jest to sama w sobie bardzo silna formacja, moim zdaniem również, jednak nie na każdym interwale czasowym. Dlatego też sugeruję łączenie jej z formacjami analizy technicznej (RGR, flaga, trójkąt itd.), bądź też jeśli nie ma takiej możliwości – skupieniu się na Młocie, ale występującym na wyższym interwale czasowym (h4, d1).
Poniżej kilka rysunków prezentujących omawianą formację świecową wraz z zachowaniem rynku, który faktycznie się dokonał (ostatnie 5 zauważonych formacji na EUR/USD, interwał h4).
Rys. 1. – Formacja Młota
źródło: opracowanie własne
Rys. 2. – Formacja Młota
źródło: opracowanie własne
Na powyższym rysunku widzimy, że wykres powędrował jednak zgodnie z trendem spadkowym, ale dopiero po osiągnięciu przez naszą otwartą pozycję 3/1 (jeśli transakcję otwieralibyśmy po zamknięciu zaznaczonej świecy tworzącej pinbar wzrostowy.
Rys. 3. – Formacja Młota
źródło: opracowanie własne
Co prawda „Młot” bez potwierdzenia (kolejna świeca nie zamknęła się powyżej widocznego na rysunku pinbara wzrostowego), ale transakcję zamknęlibyśmy z zyskiem (1/1).
Rys. 4. – Formacja Młota
źródło: opracowanie własne
Rys. 5. – Formacja Młota
źródło: opracowanie własne
Kolejną formacją świecową odwrócenia trendu, jaką chciałbym przybliżyć jest przeciwieństwo Młota – Spadająca Gwiazda. Wygląda ona jak odwrócony Młot z tą różnicą, że objawia się w trendzie rosnącym, powyżej poprzednich świec, u jej góry jest długi knot, a u jej dołu – krótka świeca. Formacja pokazuje dużą, narastającą siłę niedźwiedzi, znacznie przewyższającą siłę byków). Formacja moim zdaniem równie silna jak Młot (bo w zasadzie jest tym samym).
Poniżej ostatnie 5 zauważonych formacji na EUR/USD, interwał h4.
Rys. 6. – Formacja Spadającej Gwiazdy
źródło: opracowanie własne
Na pierwszej Spadającej Gwieździe powyższego wykresu byśmy nie zarobili, ponieważ jak widać – wykres powędrował zgodnie z trendem. Druga utworzona formacja Spadającej Gwiazdy odrobiłaby nam poprzednią stratę ze sporą nawiązką.
Rys. 7. – Formacja Spadającej Gwiazdy
źródło: opracowanie własne
Rys. 8. – Formacja Spadającej Gwiazdy
źródło: opracowanie własne
Nie jest co prawda najwyżej korpusem, choć świeca poprzednia i kolejna zamykają się pod nim.
Rys. 9. – Formacja Spadającej Gwiazdy
źródło: opracowanie własne
Omawiając formacje świecowe odwrócenia trendu nie sposób pominąć objęcia hossy/bessy. Objęcie hossy występuje w trendzie spadkowym, składa się z dwóch świec i polega na tym, że świeca druga, swoim korpusem obejmuje korpus świecy pierwszej. Objęcie bessy występuje w trendzie wzrostowym i prezentuje się bardzo podobnie do objęcia hossy – korpus świecy drugiej obejmuje korpus świecy pierwszej. Gdyby złączyć obie świece (w objęciu hossy/bessy) powstanie kolejno: formacja Młota i formacja Spadającej Gwiazdy (można to zobaczyć na wyższym interwale czasowym).
Prześledźmy jak to wygląda na 5 ostatnio zauważonych formacjach na EUR/USD, interwał h4.
Rys. 10. – Objęcie hossy
źródło: opracowanie własne
Rys. 11. – Objęcie bessy
źródło: opracowanie własne
Rys. 12. – Objęcie bessy
źródło: opracowanie własne
Rys. 13. – Objęcie bessy
źródło: opracowanie własne
Rys. 14. – Objęcie bessy
źródło: opracowanie własne
Na sam koniec chciałbym wspomnieć jeszcze o bardzo silnej formacji odwrócenia trendu, jaką jest formacja głowy i ramion, która została szczegółowo opisana w artykule: Formacja głowy i ramion, co zapowiada?. Zachęcam do dzielenia się swoimi przemyśleniami, wykresami bądź pytaniami w komentarzach 🙂
Skomentuj jako pierwszy "Formacje świecowe odwrócenia trendu"