Formacje świecowe odwrócenia trendu

Następny artykuł sekcji -

W dzisiejszym artykule chciałbym przybliżyć nieco zagadnienie obejmujące formacje świecowe odwrócenia trendu. Osobiście na samym początku chciałbym dodać, że nie rekomenduję polegania tylko i wyłącznie na formacjach świecowych zaprezentowanych w tym artykule, ale zalecam łączenie ich z bardziej złożonymi formacjami z analizy technicznej, jako „dodatek potwierdzający” (sygnał dodatkowy – kupna bądź sprzedaży). Zalecam to z prostej przyczyny – odwrócenie trendu jest trudniejsze do przewidzenia niż podążanie za trendem i moim zdaniem 1 sygnał to za mało, aby zainwestować w taką pozycję. W obecnym artykule starałem się zaprezentować 4 moim zdaniem najsilniejsze formacje odwrócenia.

Formacje świecowe odwrócenia trendu

Pierwszą formacją świecową, jaką chciałbym zaprezentować jest Młot. W skrócie (bo i szerzej nie ma sensu moim zdaniem o nim się rozpisywać, to bardzo prosta formacja) jest to formacja ukazująca się w trendzie spadkowym, poniżej poprzednich świec, z długim knotem u jego dołu i krótką świecą u góry. Ukazuje on dużą, narastającą siłę kupujących (byków), znacznie przewyższającą siłę sprzedających (niedźwiedzi). Niektórzy twierdzą, że jest to sama w sobie bardzo silna formacja, moim zdaniem również, jednak nie na każdym interwale czasowym. Dlatego też sugeruję łączenie jej z formacjami analizy technicznej (RGR, flaga, trójkąt itd.), bądź też jeśli nie ma takiej możliwości – skupieniu się na Młocie, ale występującym na wyższym interwale czasowym (h4, d1).

Poniżej kilka rysunków prezentujących omawianą formację świecową wraz z zachowaniem rynku, który faktycznie się dokonał (ostatnie 5 zauważonych formacji na EUR/USD, interwał h4).

Rys. 1. – Formacja Młota

formacje świecowe odwrócenia trenduźródło: opracowanie własne

Rys. 2. – Formacja Młota

formacja młotaźródło: opracowanie własne

Na powyższym rysunku widzimy, że wykres powędrował jednak zgodnie z trendem spadkowym, ale dopiero po osiągnięciu przez naszą otwartą pozycję 3/1 (jeśli transakcję otwieralibyśmy po zamknięciu zaznaczonej świecy tworzącej pinbar wzrostowy.

Rys. 3. – Formacja Młota

formacja młotaźródło: opracowanie własne

Co prawda „Młot” bez potwierdzenia (kolejna świeca nie zamknęła się powyżej widocznego na rysunku pinbara wzrostowego), ale transakcję zamknęlibyśmy z zyskiem (1/1).

Rys. 4. – Formacja Młota

formacja młotaźródło: opracowanie własne

Rys. 5. – Formacja Młota

formacja młotaźródło: opracowanie własne

Kolejną formacją świecową odwrócenia trendu, jaką chciałbym przybliżyć jest przeciwieństwo Młota – Spadająca Gwiazda. Wygląda ona jak odwrócony Młot z tą różnicą, że objawia się w trendzie rosnącym, powyżej poprzednich świec, u jej góry jest długi knot, a u jej dołu – krótka świeca. Formacja pokazuje dużą, narastającą siłę niedźwiedzi, znacznie przewyższającą siłę byków). Formacja moim zdaniem równie silna jak Młot (bo w zasadzie jest tym samym).

Poniżej ostatnie 5 zauważonych formacji na EUR/USD, interwał h4.

Rys. 6. – Formacja Spadającej Gwiazdy

formacja spadającej gwiazdyźródło: opracowanie własne

Na pierwszej Spadającej Gwieździe powyższego wykresu byśmy nie zarobili, ponieważ jak widać – wykres powędrował zgodnie z trendem. Druga utworzona formacja Spadającej Gwiazdy odrobiłaby nam poprzednią stratę ze sporą nawiązką.

Rys. 7. – Formacja Spadającej Gwiazdy

formacja spadającej gwiazdyźródło: opracowanie własne

Rys. 8. – Formacja Spadającej Gwiazdy

formacja spadającej gwiazdyźródło: opracowanie własne

Nie jest co prawda najwyżej korpusem, choć świeca poprzednia i kolejna zamykają się pod nim.

Rys. 9. – Formacja Spadającej Gwiazdy

formacja spadającej gwiazdyźródło: opracowanie własne

Omawiając formacje świecowe odwrócenia trendu nie sposób pominąć objęcia hossy/bessy. Objęcie hossy występuje w trendzie spadkowym, składa się z dwóch świec i polega na tym, że świeca druga, swoim korpusem obejmuje korpus świecy pierwszej. Objęcie bessy występuje w trendzie wzrostowym i prezentuje się bardzo podobnie do objęcia hossy – korpus świecy drugiej obejmuje korpus świecy pierwszej. Gdyby złączyć obie świece (w objęciu hossy/bessy) powstanie kolejno: formacja Młota i formacja Spadającej Gwiazdy (można to zobaczyć na wyższym interwale czasowym).

Prześledźmy jak to wygląda na 5 ostatnio zauważonych formacjach na EUR/USD, interwał h4.

Rys. 10. – Objęcie hossy

objęcie hossyźródło: opracowanie własne

Rys. 11. – Objęcie bessy

objęcie bessyźródło: opracowanie własne

Rys. 12. – Objęcie bessy

objęcie bessyźródło: opracowanie własne

Rys. 13. – Objęcie bessy

objęcie bessyźródło: opracowanie własne

Rys. 14. – Objęcie bessy

objęcie bessyźródło: opracowanie własne

Na sam koniec chciałbym wspomnieć jeszcze o bardzo silnej formacji odwrócenia trendu, jaką jest formacja głowy i ramion, która została szczegółowo opisana w artykule: Formacja głowy i ramion, co zapowiada?.  Zachęcam do dzielenia się swoimi przemyśleniami, wykresami bądź pytaniami w komentarzach 🙂

Formacje świecowe odwrócenia trendu
3.5 (70%) głosów: 2

Skomentuj jako pierwszy "Formacje świecowe odwrócenia trendu"

Zostaw komentarz