Formacje świecowe kontynuacji trendu

Następny artykuł sekcji -

Japońskie techniki analizowania wykresów giełdowych zostały rozpropagowane w Europie w 1991 roku przez Steve’a Nisona. Dzięki temu, metoda formacji świecowych zdobyła uznanie na całym świecie. Ma to związek między innymi z faktem, że jeśli dobrze znamy świece japońskie, to już pierwszy rzut oka na wykres przynosi nam wiele istotnych informacji dotyczących danego trendu. Większość traderów stosuje przy podejmowaniu decyzji właśnie metodę, którą odkryli Japończycy jeszcze w poprzednim wieku. Zaletą formacji świecowych jest niewątpliwie szczegółowe zobrazowanie zmagań byków i niedźwiedzi oraz ukazanie siły danego ruchu cenowego. Jak się okazuje, wykres słupkowy nie może w pełni oddać tego typu zachowań, nie mówiąc już o wykresie liniowym.

Formacje kontynuacji charakteryzują się tym, że występują przy konkretnym trendzie. Istotny jest bowiem tutaj fakt, że z założenia powinny one prowadzić do rozwinięcia tego trendu. Jeśli po okresie konsolidacji wcześniejszy ruch kierunkowy zostaje wznowiony, to właśnie wtedy mamy do czynienia z kontynuacją. Istotny jest również okres w którym dana formacja zaczyna się rozwijać. Im większy interwał, tym większe znaczenie pojawiającej się formacji. Z tego względu japońskie techniki kontynuacji najlepiej sprawdzają się przy wykresach dziennych lub wyższych.

 1. Tasuki poniżej luki cenowej – formacja tasuki składa się z trzech świec. Występuje w trendzie spadkowym, kiedy otwarcie kolejnej świecy pojawia się na niższym poziomie niż zamknięcie świecy (w poniższym rysunku) białej, która ją poprzedzała. To zamknięcie musi też wystąpić poniżej kursu minimalnego z dnia poprzedniego. Powstaje w ten sposób luka cenowa. Natomiast trzecia świeca formacji jest biała. Posiada ona zamknięcie powyżej korpusu świecy środkowej. Nie dochodzi jednak do wypełnienia luki cenowej. Formacja tasuki może także wystąpić przy pierwszej świecy czarnej. Wtedy otwarcie kolejnej świecy znajduje się na wyższym poziomie niż zamknięcie świecy pierwszej. Natomiast jej zamknięcie znajduje się powyżej kursu maksymalnego z dnia poprzedniego.tasuki poniżej luki cenowej

  źródło: https://www.edukacjagieldowa.pl

 2. Tasuki powyżej luki cenowej – ta formacja składa się z białej świecy, która ukształtowała się tuż po luce cenowej, powyżej pierwszej świecy, oraz występującej po niej świecy czarnej, której zamknięcie ma miejsce wewnątrz luki cenowej. Otwarcie ostatniej świecy musi mieć miejsce na poziomie korpusu drugiej świecy białej. Luka cenowa także nie może zostać wypełniona. Skutkuje to tym, że inwestorzy mogą zająć długie pozycje na zamknięciu w ostatnim dniu.
  tasuki powyżej linii cenowej

  źródło: https://www.edukacjagieldowa.pl

 3. Trójka hossy – formacja występująca w trendzie wzrostowym. Po wysokiej świecy pierwszej pojawia się grupa mniejszych świec, które wskazują na występowanie oporu w dotychczasowym trendzie. Jednak co najważniejsze, wszystkie ich korpusy oscylują w zakresie zmian kursów wysokiej świecy białej, a zasięg tych zmian kursów obejmuje też cienie.  Natomiast otwarcie świecy ostatniej (zwykle piątej) znajduje się powyżej poziomu zeszłego dnia korekty.
  trójka hossy

  źródło: https://www.stockwatch.pl

 4. Trójka bessy – formacja występująca w trendzie spadkowym. Podczas kolejnych trzech sesji kształtują się małe świece o niskich korpusach. Ich kierunek jest przeciwny do dotychczasowego trendu. Wszystkie świece korekty znajdują się w zasięgu zmian kursów pierwszej świecy rozpoczynającej formację.

  trójka bessyźródło: http://finstation.com

 5. Formacja trzech białych żołnierzy – jak sama nazwa wskazuje składa się z trzech świec. Otwarcia kolejnych świec tej formacji znajdują się poniżej poprzednich zamknięć. Może też wystąpić sytuacja w której otwarcia znajdują się na tym samym poziomie co poprzedzające je zamknięcia. Wtedy mamy do czynienia z dodatkową siłą rynku. Natomiast zamknięcia wszystkich świec muszą tworzyć nowe poziomy maksymalne.

  formacja trzech białych żołnierzyźródło: https://www.stockwatch.pl

 6. Formacja trzy czarne kruki – jest odwrotnością formacji trzech białych żołnierzy. Także składa się z trzech świec, których otwarcie znajduje się na poziomie korpusu poprzedniej świecy. Natomiast ich zamknięcia występują na coraz to niższych poziomach cenowych. Zazwyczaj tę formację można zauważyć na korekcie bądź odwróceniu trendu spadkowego lub w okresach stabilizacji rynku.

  trzy czarne krukiźródło: https://www.stockwatch.pl

 7. Rozstanie – ta formacja charakteryzuje się wystąpieniem świec na tym samym poziomie kursu otwarcia, jednak z dwóch różnych „biegunów”. Druga świeca tej formacji występuje jako zatrzymanie trendu. Formacja wzrostowa posiada (w przypadku poniższej ilustracji) białą świecę typu zatrzymania, a formacja spadkowa – czarną.

  formacja rozstanieźródło: https://www.edukacjagieldowa.pl

 8. Pod szyją – dwuświecowa formacja występująca w trendzie spadkowym. Po powstaniu świecy z czarnym korpusem tworzy się biały korpus z niewielkim dolnym cieniem. Biały korpus drugiej świecy osiąga jedynie poziom kursu minimalnego z poprzedniej sesji. Układ pod szyją  jest zdecydowanie jednym z najprostszych do zidentyfikowania na wykresie.

  formacja pod szyjąźródło: https://www.edukacjagieldowa.pl

 9. Na szyi – kolejna dwuświecowa formacja potwierdzająca trend spadkowy. Tutaj jednak druga świeca zamyka się delikatnie wyżej od zamknięcia świecy pierwszej. Warto jednak pamiętać o tym, że skuteczność układu na szyi nie jest aż tak wysoka jak formacji pod szyją.

  formacja na szyiźródło: https://www.edukacjagieldowa.pl

Znasz może inne, mocne formacje kontynuacji trendu? Gorąco zachęcam do podzielenia się w komentarzach.

Formacje świecowe kontynuacji trendu
5 (100%) głosów: 3

Skomentuj jako pierwszy "Formacje świecowe kontynuacji trendu"

Zostaw komentarz