Day trading – inwestowanie jednosesyjne w 7 krokach

Następny artykuł sekcji -

Niejednokrotnie zastanawiamy się jak skutecznie inwestować? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być o tyle trudna, z tego względu, że przecież nie istnieje żadna metoda, która zagwarantuje nam 100-procentowe bezpieczeństwo, czyli zysk oraz brak straty. Odpowiedź może być jeszcze bardziej złożona ze względu na mnogość czynników, które przecież mają bezpośredni wpływ na powodzenie inwestycji. Jednak na szczęście istnieje szereg reguł, których należy się trzymać, żeby zyskać jak najwięcej lub przynajmniej stracić jak najmniej.

Inwestowanie jednosesyjne charakteryzuje się tym, że według wielu ekspertów zmniejsza ryzyko poniesienia strat. Otóż, teoretycznie otwieranie i zamykanie pozycji tego samego dnia ogranicza możliwość zaistnienia nieprzewidywalnych zdarzeń. A przecież często to właśnie one powodują liczne straty. Tak się składa, że rynek kapitałowy nie funkcjonuje w odosobnieniu, wpływa na niego wiele czynników gospodarczych, ekonomicznych czy politycznych. Podczas gdy trudno jest przewidzieć sytuację gospodarczą kraju w perspektywie kilku lat, to już w ciągu jednego dnia można to zrobić z naprawdę wysokim prawdopodobieństwem.

7 aspektów inwestowania jednosesyjnego

  1. Po pierwsze, istotną sprawą jest wartość kapitału jaki chcemy zainwestować. I tutaj właśnie warto poruszyć aspekt daytradingu. Otóż, przy inwestycjach długoterminowych, w których oczekiwana stopa zwrotu jest stosunkowo wysoka, także kapitał początkowy musi być wyższy ze względu na wyższą wartość kapitału potrzebnego do zabezpieczenia danej pozycji. Dlatego właśnie inwestowanie jednosesyjne jest dla wielu osób korzystne. Tutaj występuje zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia dużych wahań notowań. Z pewnością można także uznać, że przy niższych interwałach czasowych występują niższe koszty transakcyjne.
  2. Po drugie, bardzo ważnym czynnikiem mającym spory wpływ na dobór inwestycji jest czas. Im więcej czasu mamy na pilnowanie naszej inwestycji i obserwację trendów, tym oczywiście lepiej. Jednak przy daytradingu możemy dowolnie wybierać dni, w których skupiamy się na obserwowaniu przebiegu notowań. Może być to jeden dzień w tygodniu, a może być to tylko jeden dzień w roku.
  3. Po trzecie, zanim zaczniesz inwestować odpowiedz sobie na pytanie czy już zdobyłeś odpowiednią wiedzę, podstawowe umiejętności i czy w ogóle jesteś osobą skłonną do ryzyka. Z teoretycznego punktu widzenia, jeśli jesteś osobą znającą podstawy analizy matematycznej, posiadającą wiedzę z zakresu finansów oraz odporną psychicznie to nadajesz się na dobrego tradera.
  4. Kolejną istotną sprawą potrzebną do day tradingu jest znajomość rynku kapitałowego oraz zrozumienie funkcjonowania wszystkich jego narzędzi. Jeżeli jesteś świadomy tego w jaki sposób działają papiery wartościowe, instrumenty pochodne oraz aktywa niefinansowe to z pewnością pomoże Ci to pojąć istotę daytradingu.
  5. Następną ważną rzeczą jest dobór odpowiedniej strategii inwestycyjnej. Przy pozycjach otwieranych i zamykanych jeszcze tego samego dnia stosuje się najczęściej 4 rodzaje strategii. To jest: scalping, fading, daily Pivots oraz momentum. Używaj indykatorów, a także zawsze ustawiaj automatyczny stop loss na każdej otwartej pozycji. Brak ustawienia stop lossów to podstawowy błąd tak zwanego świeżaka. Ustawiaj więc poziom stop loss w zależności od wybranej strategii i wysokości kapitału, który inwestujesz, a także swojej tolerancji na poziom strat.
  6. Kolejną istotną sprawą związaną z wybraną wcześniej strategią jest stworzenie zintegrowanego planu działania. Warto mieć świadomość tego co może się wydarzyć i jak zareagujemy przy konkretnych zachowaniach rynku. Czyli na przykład jeżeli stosujemy scalping, to w momencie, gdy dana inwestycja okazuje się zyskowna, szybko zamykamy pozycję. Dzięki dużemu kapitałowi nawet niewielkie zmiany cen mogą przynieść duże zyski.
  7. Ostatnią istotną zasadą skutecznego day tradingu jest to, aby zacząć inwestycję na małą skalę, a później stopniowo rozwijać swoją wiedzę i lokować większy kapitał. Takie działanie będzie bezpieczniejsze i bardziej zyskowne.

Podsumowując, day trading nie jest łatwą techniką. Wymaga bowiem sporej wiedzy, zaangażowania oraz szybkich reakcji na zmiany. Jeśli jednak zdobędziesz potrzebną wiedzę i nauczysz się inwestować na mniejszych wartościach, to z czasem z pewnością zdobędziesz odpowiednią praktykę i konsekwentnie zrealizujesz opracowaną strategię, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na sukces handlując z pomocą strategii day tradingu.

Day trading – inwestowanie jednosesyjne w 7 krokach
5 (100%) głosów: 1

Skomentuj jako pierwszy "Day trading – inwestowanie jednosesyjne w 7 krokach"

Zostaw komentarz