Analiza techniczna złota

Następny artykuł sekcji -

Złoto to wartość sama w sobie. Od wieków jest cenionym kruszcem na całym świecie. Wiele osób więc inwestuje w złoto z myślą, że przecież zawsze będzie w cenie. Już od wieków ludzie posługiwali się złotem, między innymi przy wymianie barterowej. Ponadto, w przeszłości w wielu krajach świata akceptowano złote monety. Były więc one wartością samą w sobie, co pięknie ukazuje jedną z podstawowych funkcji pieniądza jaką jest przechowywanie wartości. Tak samo i dziś, dla wielu inwestorów atrakcyjne jest kupowanie złota. Dzięki temu posiadają w ręku wartość. Każdy chyba oglądał Kilera i pamięta sztabki złota…Jednak aktualnie rynek wygląda już troszeczkę inaczej. Teraz wszystko jest jeszcze bardziej zinformatyzowane. Wszędzie królują systemy. Na giełdzie Forex zwłaszcza. Toteż obecnie częściej spotykamy się z zawieraniem transakcji, których instrumentem bazowym jest złoto właśnie.

To oznacza, że od notowania złota w jakimś momencie zależy wartość transakcji. W zależności od zajętej pozycji, możemy zyskać lub stracić. Jeżeli np. dobrze przewidzieliśmy wzrost ceny złota i taką właśnie zajęliśmy pozycję w kontrakcie, to z pewnością odnotujemy zysk. Tak więc, aktualnie notowania złota są jednym ze sposobów na spekulowanie. Ma to miejsce już od 1971 roku, kiedy to wiele krajów uwolniło swoje kursy walutowe.

Analiza techniczna ZłotaAnalizy technicznej można dokonywać w kontekście złota tak samo jak w przypadku innych notowań. Otóż, np. teoria świec japońskich, czyli jedna z głównych strategii jakie wykorzystuje analiza techniczna sprawdza się praktycznie na wszystkich wykresach, dotyczących notowań cen poszczególnych towarów. Podobno, wymyślił ją legendarny sprzedawca ryżu, a po latach okazało się, że ma odzwierciedlenie także na wykresach akcji, kontraktów czy indeksów.

W XXI wieku nastąpiły nowe wzrosty cen złota. Kryzys na rynku przedsiębiorstw internetowych przeniósł się na stagnację na niemalże wszystkich rynkach świata. Od początku 2002 roku nastąpiły poważne wydatki zbrojeniowe USA, co spowodowało wzrost kursu złota. Przez kilka następnych lat ceny wciąż rosły. Następnie w 2008 roku nastąpił ogromny kryzys finansowy, który rozpoczął się na rynku kredytów hipotecznych. Cena za uncję znacznie wzrosła prawie sięgając 2000$. Od tego czasu ceny złota raczej systematycznie spadały. Aktualnie cena uncji waha się między 1200-1400$. Jak widać złoto na rynku jest nieodzownym elementem. Sytuacja gospodarcza kraju posiada bezpośredni wpływ na jego cenę.

Analizę techniczną złota można dokonywać w taki sam sposób jak innych instrumentów finansowych. Można stosować świece japońskie, price action, wyznaczanie szczytów i dołków. Wykres notowania złota można więc analizować tak samo jak inne wykresy.

Jak wiadomo poza funkcją przechowywania wartości złoto jest także ozdobnym kruszcem. Może być bowiem przetapiane i szlifowane na piękną biżuterię. Z tego względu wahania na rynku jubilerskim także przyczyniają się do wahań na rynku złota. Otóż, na przykład w okresie Świąt bądź Nowego Roku kiedy obserwujemy wzmożony popyt na biżuterię także cena złota rośnie. Ponadto, kruszec ten drożeje kiedy rośnie inflacja czy właśnie sytuacja gospodarcza jest zachwiana. Tak więc złoto, podobnie jak na przykład waluty pozostaje w ścisłym związku z rynkiem światowym. Jeżeli na przykład na świecie rozgrywa się duży konflikt, który wpływa na największe światowe gospodarki może się to niekorzystnie odbić na cenie złota. Aktualna cena złota na rynku światowym wynosi 1355,30 $ za uncję. Jest dość stabilna od co najmniej kilku lat.

Podsumowując, cena złota zależy od wielu czynników. Dokonując analizy technicznej złota trzeba więc mieć świadomość wszelkich zmian politycznych, gospodarczych i ekonomicznych. Ponadto, złoto jest wartością samą w sobie, więc czasami kupując biżuterię także powinniśmy zastanowić się czy jest to na to akurat odpowiedni moment. Zachwiania gospodarcze mają to do siebie, że często skutkują wywindowaniem cen surowców. Warto to uwzględnić w swoich rozważaniach. Najlepiej także wykorzystać skuteczne metody analizy technicznej do przewidywania cen złota.

Analiza techniczna złota
5 (100%) głosów: 3

Skomentuj jako pierwszy "Analiza techniczna złota"

Zostaw komentarz