Analiza techniczna Ropy

Następny artykuł sekcji -

Z ropą naftową od razu zapewne kojarzą nam się kraje Bliskiego Wschodu, które dorobiły się bilionów dolarów na tym surowcu. Zwłaszcza kraje OPEC, czyli Organizacji Eksportującej Ropę Naftową. Nic więc dziwnego, że od wielu lat ropa stanowi cenny surowiec. O jej szerokim wykorzystaniu w transporcie, produkcji i handlu chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Z tego względu ropa naftowa pozostaje jednym z produktów, których cena rynkowa interesuje wielu inwestorów. Jej notowania dla wielu osób stanowią zagadkę, jednak doświadczeni inwestorzy stosują analizę techniczną do przewidywania ceny ropy. W zasadzie każdy wykres cenowy można rozpracowywać na podstawie zasad analizy technicznej. Ropa nie stanowi tutaj wyjątku. Na rynku jest dostępnych co najmniej kilka rodzajów ropy naftowej. Może to być Brent, Ural czy WTI. Różni je miejsce wydobycia, a nawet zapach czy smak.

Analiza techniczna Ropy


Co wpływa na cenę ropy naftowej?

Zapewne wielu inwestorów interesuje fakt, co tak naprawdę wpływa na cenę ropy naftowej. Jak zwykle sytuacja jest dość złożona. Nie dość, że są to wszelkie regulacje prawne dotyczące transportu, przechowywania oraz handlu ropą, to jeszcze są to sytuacje polityczne i gospodarcze zainteresowanych krajów. Ponadto, jak głosi jedno z podstawowych praw rynku, czyli prawo Saya podaż zawsze znajdzie swój popyt. Tak więc ceny surowców oczywiście w dużej mierze zależą od popytu. Trudno jest jednak przewidzieć pojedynczemu inwestorowi jaki będzie zagregowany popyt w przyszłości. Może jednak na podstawie różnych przesłanek tę wielkość oszacować. Na przykład w sytuacji gdy pojawią się informacje na temat dużego wycieku ropy naftowej, może się okazać, że cena ropy delikatnie podskoczy. Także różnego rodzaju opóźnienia w dostawach bądź inne problemy z transportem są przyczyną skoków cen. Ponadto, ropa naftowa jest tak istotnym surowcem, że często można spotkać się z różnymi komunikatami bądź wystąpieniami znanych osobistości z samego OPEC. Jeśli na przykład organizacja ta wyda oświadczenie dotyczące chęci zwiększenia wydobycia lub ograniczeniu, to z pewnością takie wieści także odbiją się na cenie ropy. Co więcej, istotnym aspektem są także konflikty na Bliskim Wschodzie, które często determinują zmiany cen. Zawsze warto także brać pod uwagę podróże i czynniki, które wpływają na wzrost częstotliwości wyjazdów. Latem ludzie więcej podróżują, toteż cena paliwa w czerwcu wzrasta. Z drugiej strony, ostatnio często można zaobserwować zmiany legislacyjne przyczyniające się do ochrony środowiska. Wprowadzono już elektryczne samochody, które nie potrzebują paliwa. Niektóre państwa nakładają także ograniczenia dotyczące spalania paliwa przez ogromne firmy. Ekologia w dzisiejszych czasach jest bardzo istotnym aspektem.

Natomiast w kontekście rynku walut, cena ropy często znajduje odzwierciedlenie właśnie na rynku walutowym. Ostatnie duże spadki, które miały miejsce w maju zeszłego roku przeniosły się właśnie na kurs dolara. Spadek cen ropy naftowej spowodował bowiem obawy o brak stabilizacji na rynku finansowym oraz wyższą inflację. Oczywiście w pierwszej kolejności spadki na rynku ropy naftowej odbijają się na tak zwanych walutach surowcowych (dolar kanadyjski, południowoafrykański rand czy też meksykańskie peso). Jednak następnie przenoszą się często na cały rynek walutowy.

Ropa jako przedmiot obrotu na rynku oraz spekulacji stanowi istotny surowiec w kontekście przewidywań i obszaru zainteresowań ekspertów. Jeżeli więc szukamy ważnych informacji na temat cen ropy, to musimy śledzić doniesienia specjalistów. Natomiast jeśli sami chcemy dokonywać analizy technicznej ropy, to możemy stosować sprawdzone sposoby na innych instrumentach. Wszelkie strategie dotyczące wykresów giełdowych sprawdzą się także w kontekście ropy naftowej. Najpopularniejszą metodą inwestowania w ropę naftową jako instrument bazowy na rynku Forex jest zajęcie pozycji w kontrakcie terminowym na dostawę na przykład 1000 baryłek, czyli około 42 tysięcy galonów ropy. Inwestując w ropę należy więc mieć na uwadze nie tylko podstawowe czynniki wpływające na ceny, jak popyt czy podaż. Istotne są także różnorakie działania polityczne, konflikty zbrojne czy też decyzje gospodarcze wszystkich krajów OPEC.

Analiza techniczna Ropy
5 (100%) głosów: 1

Skomentuj jako pierwszy "Analiza techniczna Ropy"

Zostaw komentarz